Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

web

AnasayfaGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Liselere 4 aşamalı sınav geliyor Ybanner Liselere 4 aşamalı sınav geliyor 2cznnm

Liselere 4 aşamalı sınav geliyor

YazarMesaj
Holyone
Yönetici
Yönetici
Holyone

Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 3850
Paylaşım Gücü Paylaşım Gücü : 9917
Rep Point Rep Point : 106
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 25/02/09
Yaş Yaş : 31

Liselere 4 aşamalı sınav geliyor Empty
MesajKonu: Liselere 4 aşamalı sınav geliyor   Liselere 4 aşamalı sınav geliyor EmptyPerş. Tem. 30, 2009 3:53 pm

Performans sınavı üniversite yerleştirmesinde yüzde 25 etkili
Milli Eğitim Bakanlığı, ÖSS yerine 4 aşamalı yeni bir sistem getirilmesi projesini raftan indirdi. Bakanlık, ilk aşamada üç basamaklı bir performans sınavı yapılmasını öngörüyor. Bu üç sınavın ortalaması ile ÖSS sınavında elde edilecek başarı üniversiteye giriş kapılarını açacak.

CNN TÜRK'e konuşan ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, yeni sistemde soruların test değil açık uçlu olması gerektiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı, ilköğretim okularının ardından ortaöğretim öğrencilerine de yıl sonu sınavı getirmeye hazırlanıyor. Talim Terbiye Kurulu'nun üzerinde çalıştığı ortaöğretim sınav sistemine göre;

* 10, 11 ve 12'nci sınıflara yıl sonu sınavı getirilecek
* Bu üç sınavın ardından ÖSS'ye girilecek.

Her yıl sonu sınav yapılacak

10, 11 ve 12'nci sınıflara her yıl sonunda performans sınavı yapılacak. Öğrenciler bu üç sınavın ardından ÖSS'ye de girecek. Üç yıl boyunca yapılan sınavlar üniversite yerleştirmelerinde yüzde 25 oranında etkili olacak.

Meslek liselerine katsayı uygulaması sürecek. Meslek liseliler performans sınavında, temel alan derslerinden diğer öğrencilere göre daha az soru çözecek, açığı kendi alan dersleri ile ilgili sorularla kapatacak. Kendi alanları ile ilgili tercihte bulunanların katsayısı ise yüksek olacak.

Performans sınavıyla ilgili taslağa ÖSYM ise temkinli yaklaştı. ÖSYM Başkanı Yarımağan, bakanlıktan henüz sınav sisetmine ilişkin resmi bir başvuru olmadığını söyledi, "Performans sınavının metodu önemli. Çoktan seçmeli yerine klasik sorular sorulmalı" dedi.

Yarımağan, performans sınavlarının ÖSS'yi ortadan kaldırmadığını, üniversiteye girişte yine ÖSS'nin etkili olacağını vurguladı.
http://www.webs-team.tr.gg

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Sınav-Online İzle
» Yeni konsollar mı geliyor?
» Şehirlerimizin isimleri nerden geliyor?
» 2005 Yılı ve Sonrasını Kapsamında Öğrenci Affı Geliyor